Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/t/twodo/www/hackthecrisis.cz/wp-includes/post-template.php on line 317
Vědci v pozoru: Univerzity se zapojují do virtuálního hackathonu | Hack the Crisis

Vědci v pozoru: Univerzity se zapojují do virtuálního hackathonu

27.4.2020

Koronavirus postavil akademickou obec do pozoru. Od respirátorů z 3D tiskáren po ochranné masky ze šnorchlů, vědci srší originálními nápady a to, co by jindy trvalo roky, je díky jejich ohromnému úsilí otázkou týdnů. Hackathon Hack the Crisis pomáhá dostat vynálezy a výrobky do oběhu v podobně rekordním čase a ve špičkové kvalitě. Abychom toho dosáhli, spoléháme na ty nejpovolanější; naše partnerské univerzity. 

Přírodovědecká fakulta, Univerzita J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem 

Vyvíjíte nové ochranné materiály z nanovlákna? Týmům z akademických pracovišť i korporátní sféry nabízí Přírodovědecká fakulta UJEP své laboratorní technologie přípravy funkčních nanovlákenných materiálů, testování na antimikrobiální aktivitu a vzdušnou propustnost. 

S čím univerzita pomůže? 

  • Dokáže otestovat biokompatibilitu různých materiálů 
  • Nabízí komplexní analýzy povrchů materiálů (včetně nanomateriálů) metodami XRD, XPS, AES, atd. a možnosti plazmových úprav a funkcionalizace povrchů
  • Disponuje přístroji pro pokročilou mikroskopii (elektronová, AFM, fluorescenční apod.)
  • Ovládá 3D tiskovou technologii EnvisionTEC i litografické a mikroabrazivní techniky

Zdroj: Ústecký Večerník

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze 

V boji proti koronaviru je ČVUT jedním z nejurputnějších bojovníků. Univerzita jde příkladem zejména v hledání rychlých a efektivních řešení ochrany zdravotníků a lékařů

Na 3D tiskárnách zde například vznikl zcela nový prototyp pokročilého respirátoru CIIRC, který se univerzitě povedlo certifikovat v rekordním čase: během jediného týdne. Univerzita také upravila obyčejné potápěčské masky do podoby funkčních obličejových respirátoru, které zdarma nabídla nemocnicím. 

Zdroj: CIIRC ČVUT

Neotřelým vynálezem přispěl i rektor ČVUT Vojtěch Petráček, který aktivizoval akademickou obec, když se na sociálních sítích nechal vyfotit v improvizované ochranné masce z PET láhve s účinností více než 99 procent. Těší nás, že právě rektor Petráček patří mezi hodnotitele projektů v našem hackathonu. 

Zdroj: ČVUT

S čím univerzita pomůže? 

  • S konzultací projektů
  • Možnost testovat v laboratorních podmínkách na základě dohody

Centrum podpory inovací, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

Centrum podpory inovací pomáhá rozvíjet a uplatnit inovace v oblasti vědy, výzkumu, vzdělávání a podnikání. Jeho součástí je podnikatelský inkubátor a zabývá se také komercionalizací výsledků vědy a výzkumu. 

S čím centrum pomůže? 

  • Nabízí odborný mentoring přihlášených týmů
  • Pomůže s propojováním na kontakty a další projekty 

Přihlaste se k nám! 

Máte zájem se do hackathonu přihlásit nebo se stát mentorem? Dejte nám o sobě vědět!

Provozuje: CzechInvest & Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ve spolupráci: Ministerstvo zdravotnictví, Úřad vlády ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Kontaktovat nás můžete na: hackathon@czechinvest.org
Created by TwoDo