Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/t/twodo/www/hackthecrisis.cz/wp-includes/post-template.php on line 317
V ČR chybí 100 tisíc dárců krve. Na pomoc spěchá projekt Daruju krev | Hack the Crisis

V ČR chybí 100 tisíc dárců krve. Na pomoc spěchá projekt Daruju krev

18.5.2020

Projekt Daruju Krev, za kterým stojí David Stančík, se snaží zvýšit a zároveň udržet stabilní počet dárců krve. Kvůli COVID-19 totiž zásoby krve mohou dojít. 

Kvůli COVID-19 může dojít krev

V České republice chybí podle Červeného Kříže více než 100 000 dárců a každý rok také 3-6 tisíc nových prvodárců. Odborníci odhadují, že v důsledku epidemie COVID-19 se může situace během pár týdnů ještě zhoršit. 

David Stančík proto aktuálně pracuje se svým týmem na dokončování webu damekrev.cz, v rámci kterého plánuje udělat celorepublikovou kampaň a přilákat tak potřebné nové prvodárce. Ti by mohli sloužit jako “zásobník” pro nemocnice v případě nouze. Zároveň na webu vytváří mapu transfuzních stanic s aktuálními stavy zásob krve. 

„Člověk si tak najde transfuzní stanici, kterou má nejblíž svému bydlišti či práci, a zároveň jednoduše zjistí, jak je na tom odběrové místo s aktuálními zásobami krve,”  objasňuje funkce mapy Stančík.  

Čím víc odběrů, tím větší skóre

Motivaci mladých dárců k pravidelnému darování krve chce podporovat Stančík také mobilní aplikací, která bude nabízet nejrůznější komunitní a gamifikační funkce. Dárce tak bude mít lepší přehled nejen o svých minulých a budoucích odběrech, ale bude se také moc srovnávat se svými přáteli v nejrůznějších žebříčcích a plnit úkoly v rámci celorepublikové komunity dárců, která začíná okolo projektu vyrůstat.

Do budoucna plánuje Stančík spolu se svými spolupracovníky vytvořit za pomoci dat z aplikace například chybějící registr dárců, nebo upozornil člověka v momentě, kdy je jeho krev použita na záchranu života. 

Do projektu chtějí zapojit také partnery a za pravidelné darování nabízet uživatelům odměny nebo slevy. Jejich ambice s vytvářením komunity dárců a aplikací nezůstává jen v Česku, ale rádi by v budoucnu expandovali i do zahraničí.  

Máte nápad, který pomůže porazit krizi? Přihlaste ho k nám! 

Pracujete na projektu, který řeší dopady koronavirové krize? Přihlaste ho do našeho hackathonu a získejte podporu zajímavých mentorů, firem i veřejného sektoru. 

Provozuje: CzechInvest & Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ve spolupráci: Ministerstvo zdravotnictví, Úřad vlády ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Kontaktovat nás můžete na: hackathon@czechinvest.org
Created by TwoDo