Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/t/twodo/www/hackthecrisis.cz/wp-includes/post-template.php on line 317
Tým z Machine Learning College chce zlepšit testování ochranných pomůcek | Hack the Crisis

Tým z Machine Learning College chce zlepšit testování ochranných pomůcek

27.5.2020

Testování ochranných pomůcek je v současnou chvíli velmi náročný proces a testovací kapacity v ČR nejsou dostatečné vzhledem k současné situaci. Právě testo problém se rozhodl řešit tým z Machine Learning College s.r.o..

„Nemocnice a další zdravotnická zařízení se dlouhodobě potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek jako jsou roušky, respirátory nebo ochranné obleky. Tento problém často řeší opakovanou sterilizací pomůcek nebo jejich nákupem od méně důvěryhodných dodavatelů bez potřebných certifikací. V obou případech je žádoucí účinnost ochranných prostředků testovat, což je však v současnosti v ČR schopno dělat jen několik málo naprosto přetížených pracovišť.” říká o motivaci k odstartování projektu jeho hlavní řešitel a jednatel firmy Machine Learning College s.r.o., Jiří Materna.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Za pomoci Akademie věd ČR chtějí pomoci se zrychlením analýzy ochranných pomůcek díky automatickému zpracování snímků z elektronového mikroskopu pomocí umělé inteligence.

Cílem projektu je vytvoření celosvětově unikátního a velmi potřebného softwarového nástroje, který ze snímku filtru ochranné pomůcky, pořízeného elektronovým mikroskopem, automaticky určí virovou propustnost materiálu.

Tím bude celý proces analýzy jednoho vzorku zkrácen na desítky minut a náklady budou sníženy na zlomek částky. 

Přestože tato metoda negarantuje takovou přesnost jako metoda přímého měření virové propustnosti, bude velmi užitečná pro spolehlivou identifikaci vzorků s překračujícími mezními hodnotami propustnosti. 

Pro vývoj webové služby již mají autoři produktu přislíbenou spolupráci dvou ústavů AV ČR. 

Provozuje: CzechInvest & Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ve spolupráci: Ministerstvo zdravotnictví, Úřad vlády ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Kontaktovat nás můžete na: hackathon@czechinvest.org
Created by TwoDo