Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/t/twodo/www/hackthecrisis.cz/wp-includes/post-template.php on line 317
Redukce bioaerosolu během výkonu pomůže ochránit zubaře před nakažením | Hack the Crisis

Redukce bioaerosolu během výkonu pomůže ochránit zubaře před nakažením

28.5.2020

Stomatologická zařízení v době pandemie viru COVID19 čelí zesílenému riziku. Toto riziko představuje aerosol vznikající při dentálních výkonech pomocí vysokootáčkových a ultrazvukových nástrojů (např. odstranění zubního kamene). Proud chladící vody společně se vzduchem naráží na zubní tkáň a ve směsi se slinami vytváří bioaerosolový mrak, která se vzhledem k velmi malé velikosti drží delší dobu v prostoru, a tím pádem představuje potenciální nosič infekce. Pro snížení rizika případného nakažení je nutné odstínit aerosol přímo u jeho zdroje vzniku. Jediným účinným řešením se zatím jeví odsávání „vodní sprchy“ přímo v ústech pacienta, tím se eliminuje vznik bioaerosolu a sníží se kontaminace nechráněných povrchů.

„Po vypuknutí pandemie jsme problematiku aerosolu řešili v rodinné stomatologické praxi. Vzhledem k uvaleným restriktivním opatřením jednotlivých států na trh se zdravotními pomůckami se velmi rychle ukázal problém koupit cokoliv více „specializovaného“. Tím pádem vznikla myšlenka vyvinout vlastní řešení optimalizované pro dnes již dostupný biokompatibilní 3D tisk. Jakožto strojní inženýr jsem tedy během dvoutýdenní karantény udělal technický rozbor veškerých existující řešení a navrhl vlastní konstrukci. Díky nalezení vhodné technologie se navíc za velmi rozumných nákladů podařilo celý záměr i fyzicky zrealizovat.“ vysvětluje Tomáš Novotný, který za tímto projektem stojí.

Provozuje: CzechInvest & Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ve spolupráci: Ministerstvo zdravotnictví, Úřad vlády ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR

Kontaktovat nás můžete na: hackathon@czechinvest.org
Created by TwoDo